Farmy wertykalne: przyszłość rolnictwa czy strata pieniędzy?

W Wielkiej Brytanii (w Gloucestershire) powstała właśnie najbardziej nowoczesna i zaawansowana technologicznie farma wertykalna w tym kraju. Jej właściciele mają zamiar konkurować cenami z produktami rolnymi sprowadzanymi zimą z Hiszpanii czy Maroka. Niestety wysokie koszty energii przyczyniły się w przeszłości do upadku podobnych zakładów w USA czy Francji.

Farmy wertykalne (rolnictwo pionowe) to rodzaj produkcji rolnej, w którym rośliny są uprawiane w zamkniętych pomieszczeniach z regulowanym klimatem, oświetleniem i systemem odżywiania. Są także z powodu oszczędności miejsca umieszczone jedna nad drugą, a nie wysiewane (wysadzane) w poziomych rzędach. 

Zakład rolniczy w Gloucestershire może uprawiać sałatę trzy razy szybciej niż tradycyjne rolnictwo dzięki kontrolowanemu, stałemu klimatowi. Sałata, bazylia i inne zioła uprawiane są pod specjalnym oświetleniem, w ciepłej, wilgotnej atmosferze.

Zdaniem kierownictwa zakładu, farmy takie stanowią przyczółek rolnictwa przyszłości, które umożliwi zwiększenie produkcji w stosunkowo umiarkowanej cenie. W brytyjskiej farmie znajduje się 14 500 metrów kwadratowych powierzchni uprawowej. Obiekt bardziej przypomina magazyn niż gospodarstwo rolne. Rzędy tac, z których każda pęka w szwach od bazylii i liści sałaty, stoją w jasnym, wielokolorowym świetle. Powietrze jest utrzymywane w temperaturze 27 stopni i wilgotności około 75%. Nic dziwnego, że rośliny to uwielbiają. Bazylia od nasion do zbiorów rośnie w ciągu 18 dni (około trzy razy szybciej niż normalnie). 

Cała energia do funkcjonowania zakładu pochodzi z odnawialnej energii elektrycznej i jest starannie zarządzana.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że wiele podobnych zakładów z powodu drastycznego skoku kosztów energii złożyło wniosek o upadłość. Amerykańska firma Aerofarms była postrzegana jako lider branży do czerwca 2023 roku, kiedy to złożyła wniosek o upadłość. Francuska firma Agricool została postawiona w stan upadłości na początku tego samego roku, Fifth Season z siedzibą w Pensylwanii został zamknięty pod koniec 2022 roku, Iron Ox z Kalifornii zwolnił prawie połowę swojej siły roboczej, a Infarm zamknął swoją działalność w Europie - zwalniając 500 pracowników.

Jednak zdaniem Jamesa Lloyda-Jonesa, założyciela i dyrektora generalnego Jones Food Company, nowa jednostka w Gloucestershire jest bardziej wydajna i będzie funkcjonowała lepiej niż inne tego rodzaju zakłady.

Skomentuj artykuł: