Czterodniowy tydzień pracy? Większość firm zadowolona

Rok po zakończeniu największego w świecie eksperymentu z czterodniowym tygodniem pracy większość firm deklaruje, że była z niego zadowolona. Co więcej duża część z nich postanowiła, po zakończeniu próby, przejeść na skrócony tydzień pracy.

Badanie trwało przez pół roku, od czerwca do grudnia 2022 r.. Podczas eksperymentu pracownicy 61 organizacji w Wielkiej Brytanii przepracowali 80% swoich zwykłych godzin pracy w tygodniu. W zamian za obietnicę wykonania 100% swojej zwykłej pracy, podczas czterech dni, uczestnicy próby dostawali swoje pełne tygodniowe wynagrodzenie.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez organizatorów badania co najmniej 89 proc. firm biorących udział w eksperymencie, nadal stosowało tę politykę po zakończeniu badania. Co najmniej 51 proc. z nich wprowadziło czterodniowy tydzień pracy na stałe.

Badanie zostało opublikowane w środę przez Autonomy, think tank, który przeprowadził badanie w 2022 r. z organizacją non-profit 4 Day Week Global i 4 Day Week UK Campaign we współpracy z naukowcami z uniwersytetów Cambridge i Oxford oraz Boston College. Jak wynika z przedstawionego raportu, skutki skrócenia czasu pracy były w przeważającej mierze korzystne dla pracowników i ich firm.

Pod koniec badania pracownicy zgłaszali, że cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, większą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym i ogólną satysfakcją z życia oraz mniejszym zmęczeniem pracą – i ta poprawa utrzymała się rok później.
Co więcej menedżerowie i dyrektorzy generalni 28 organizacji stwierdzili, że czterodniowy tydzień pracy miał pozytywny wpływ na ich firmę. Rotacja pracowników spadła w połowie organizacji, prawie jedna trzecia stwierdziła, że polityka ta zauważalnie poprawiła rekrutację, a 82% zgłosiło korzystny wpływ na samopoczucie pracowników.

Blisko połowa z 61 organizacji, które wzięły udział w badaniu w 2022 r., działa w marketingu i reklamie, usługach profesjonalnych oraz sektorze non-profit. Pozostałe obejmują szereg branż, w tym budownictwo, produkcję, handel detaliczny, opiekę zdrowotną oraz sztukę i rozrywkę.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: